Szukasz sposobu na obniżenie kosztów eksploatacji? Stawiasz na ekologiczne rozwiązania? Planujesz budowę lub remont domu, ale nie wiesz jeszcze, jakie instalacje uwzględnić w projekcie? Jeśli odpowiedź, choć na jedno z tych pytań jest twierdząca, zastanów się nad inwestycją w kolektory słoneczne. W końcu powodów może być wiele, a dobrze przemyślany wybór potrafi przynieść sporo korzyści. Sprawdźmy zatem, czy instalacje solarne to na pewno rozsądny wybór?
Czym są kolektory słoneczne i jak działają?
Kolektor słoneczny może brzmieć dosyć tajemniczo dla części osób. To urządzenie, o którym nie mówi się tak dużo, jak w przypadku głośno reklamowanych paneli fotowoltaicznych. Ponadto obie te instalacje są ze sobą często mylone. Czym zatem są kolektory? Stanowią główną część instalacji solarnej, która zamienia energię promieniowania słonecznego w ciepło. Ich celem jest ogrzewanie głównie wody użytkowej, ale też pomieszczeń w domu (lub w innych budynkach) i nie tylko. Czasami nazywane są również solarami lub słonecznymi kolektorami cieplnymi.
Cały proces ogrzewania możliwy jest dzięki absorberom w kolektorach. To właśnie one pochłaniają energię i przekształcają ją w ciepło, które następnie przekazywane zostaje do specjalnego nośnika (czyli czynnika grzewczego), którym może być woda lub glikol. Ten z kolei przepływa przez rurki albo płyty do zasobnika, zapewniając ciepło. Więcej o poszczególnych elementach systemu można dowiedzieć się między innymi tu: https://mateomarket.pl/instalacje-solarne,c1971.html. Co ciekawe, takie instalacje solarne potrafią ogrzać też wodę w basenie.
Instalacje solarne – co należy uwzględnić w planach?
Kolektory słoneczne mogą nie być odpowiednim rozwiązaniem dla każdego. Wynika to z tego, że skuteczność działania systemu zależna jest od położenia domu, co będzie miało wpływ na nasłonecznienie. To z kolei przełoży się na bezproblemowe pochłanianie energii słonecznej.
Dodatkowo musimy pamiętać, że kolektor w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na wodę użytkową latem, ale w okresach wiosennym i jesiennym może okazać się niewystarczający. Warunki zimowe nie są sprzyjające dla działań instalacji solarnej. Ale jeśli zależy nam na efektywności, to przy wyborze systemu należy zwrócić też uwagę na wydajność absorbera i sprawność kolektora.
Jakie są zalety tego rozwiązania?
Na początku warto zaznaczyć pozytywny wpływ na środowisko. Kolektory słoneczne korzystają za pomocą „czystej”, odnawialnej energii. Nie przyczyniając się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, stanowią ekologiczne rozwiązanie. Choć inwestycja może okazać się sporym obciążeniem dla budżetu gospodarstwa domowego, z upływem lat wkład pieniężny się zwróci, a wahające się ceny nie odbiją się tak mocno na kosztach eksploatacji w przyszłości. Aby tak się stało, należy mieć na uwadze dbanie o efektywność działania systemu. Kluczowe jest miejsce montażu kolektorów z dostępem do naturalnego światła, rodzaj nośnika wykorzystanego w instalacji, a także przeprowadzanie regularnych przeglądów urządzenia.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]