Markery permanentne, lub inaczej markery niezmywalne, to niezwykle uniwersalne przybory piśmiennicze, których można używać niemal na każdym rodzaju powierzchni – od zwykłego papieru i kartonu, przez plastik i płyty CD aż po kamień czy ceramikę. Jak wskazuje nazwa, wykonane nimi napisy czy rysunki są bardzo trwałe i odporne na ścieranie oraz zmywanie; jest to bardzo cenione przez osoby decydujące się na używanie ich. Markery permanentne swoją trwałość zawdzięczają temu, że ich tusz wykonany jest na bazie alkoholu, bądź innego rozpuszczalnika – w połączeniu z silnym barwnikiem, czyni je to wyjątkowo trwałymi w każdych warunkach. Markery permanentne są dostępne w bardzo wielu kształtach, grubościach i kolorach, jednak najczęściej spotyka się okrągłe, czarne markery – takie właśnie najłatwiej jest znaleźć w sklepach papierniczych i supermarketach, w chwili, gdy bardziej wyszukanych modeli szukać należy na stronach internetowych poświęconych artykułom biurowym.

Do czego można użyć markerów permanentnych?

Trudno wymienić wszystkie możliwe zastosowania markerów permanentnych – jest to przedmiot o bardzo wielu możłliwych użyciach, których ilość jest ograniczona tak naprawdę tylko przez pomysłowość użytkownika. Do najczęstszych użyć należy między innymi oznaczanie różnego rodzaju przedmiotów (np. kartonowych pudeł w trakcie przeprowadzki), podpisywanie płyt CD, albo wykonywanie różnego rodzaju projektów artystycznych na powierzchniach wykonanych z wszelkiego rodzaju materiałów. Markery są stosunkowo tanie i wydajne, co znacząco wpływa na ich popularność.

Historia markerów niezmywalnych

Pierwsze prototypy markerów permanentnych podobnych do tych, jakie znamy dzisiaj, zaczęły powstawać na początku XX wieku – jednak dopiero w 1953 roku powstał pierwszy przyrząd, który w pełni zasłużył na miano permanentnego markera. Stworzył go Sidney Rosenthal – umieścił on filcową końcówkę na końcu pojemnika z atramentem, dzięki czemu uzyskał konstrukcję, na której do dziś bazują produkowane na całym świecie markery. Jedenaście lat po stworzeniu przez niego tego wynalazku, w 1964 roku, amerykańska firma Sharpie wprowadziła na rynek markery Sharpie. Zyskały za oceanem tak dużą popularność, że w angielskim języku potocznym na stałe zagościł zwyczaj nazywania markerów permamentnych „sharpies” – w miejsce słów „permanent markers”. Szacuje się, że co roku firma Sharpie sprzedaje na całym świecie aż 400 milionów markerów!

Zagrożenia związane z markerami permanentnymi

Z racji na zawartość alkoholu w tuszu, markery permanentne wydzielają silny, gryzący zapach; z tego powodu nie jest zalecane, by używały ich dzieci lub osoby podatne na uczulenia. Oprócz tego należy mieć na uwadze, że markery zostawiają bardzo trudne, niemal niemożliwe do zmycia ślady na każdej powierzchni, na której zostaną użyte – jest to dodatkowy powód, dla którego warto się zastanowić, zanim pozwoli się korzystać z markerów dzieciom. Nie należy też mylić markerów permanentnych z suchościeralnymi – są to dwa zupełnie różne przybory i często mylnie używa się tego pierwszego do pisania na tablicach suchościeralnych, co skutkuje niszczeniem się takowych tablic.

Zmywanie markerów permanentnych

Mimo iż jest to trudne, nie jest niemożliwym zmycie niechcianych śladów po markerze permanentnym. W zależnosći od rodzaju zabrudzonej powierzchni należy zastosować inny sposób.

  • Drewno – należy zamoczyć ściereczkę w alkoholu izoprypolowym i ostrożnie trzeć, dopóki ślady po markerze nie znikną.
  • Dywan – najlepiej jest zwilżyć zabrudzone miejsce octem i za jego pomocą zmyć marker.
  • Biała ściana – zaskakującym sposobem na oczyszczenie białej ściany ze śladów markera jest…użycie pasty do zębów! Niewielką ilość białej pasty do zębów należy nałożyć na ściereczkę i delikatnie trzeć zabrudzenie, dopóki to zupełnie nie zniknie.