Coraz popularniejszą metodą na radzenie sobie z wyzwaniami życia w czasie pandemii jest pisanie dzienników. Przybiera ono różne formy: od opisywania, co przydarzyło się danego dnia, po opisywanie swoich uczuć. Wiele osób pisze również afirmacje oraz tworzy swoją własną sztukę. Jedno jest pewne – pisanie dziennika jest jednym z najciekawszych sposobów na pokonanie depresji w izolacji.

Tradycyjne dzienniki

Pisanie dziennika jest tradycją znaną od stuleci. Polega na zapisywaniu piórem parker lub długopisem w określonym miejscu codziennych wydarzeń. Dzienniki zapisywane przez znane osobistości są później świadectwem minionych czasów i cennym źródłem historycznym. Warto robić takie zapiski – mogą być za kilkadziesiąt lat piękną rodzinną pamiątką i opowiedzieć o autorze jego wnukom.

Pisanie o emocjach

W dzienniku można również, oprócz opisywania zdarzeń, opisywać swój świat wewnętrzny: emocje, myśli i pragnienia. Jest to niezwykle pomocne w zrozumieniu siebie. Zazwyczaj ta oraz wyżej opisywana forma prowadzenia dziennika idą ze sobą w parze. W końcu ciężko jest opisywać wydarzenia bez własnego komentarza oraz wspominania o uczuciach, jakie wywołują one w autorze.

Dziennik wdzięczności

Coraz więcej osób używa dziennika do spisywania, za co są w życiu wdzięczne. Może wydawać się to śmieszne, ale każdy, kto spróbuje, zauważa, że o wiele łatwiej jest mu docenić w ten sposób to, co posiada w życiu i nie ulegać złudnym pragnieniom. Pisanie takich notatek jest bardzo proste: wystarczy wciąć w rękę pióro parker i zanotować niewielkie miłe rzeczy, które się przytrafiły. Przykładem może być to, że ktoś miło nas potraktował lub pyszny posiłek przygotowany przez bliską osobę. Warto spróbować!

Afirmacje – bo słowa mają moc

Afirmacje są pozytywnymi stwierdzeniami, które wzmacniają w podświadomości człowieka określone przekonania. Ich powtarzanie zwiększa szansę na sukces w danej dziedzinie. Przykładem może być, że dana osoba powtarza sobie, że ma już wymarzoną pracę, choć w rzeczywistości dopiero się o nią stara.

Niektórzy idą o krok dalej i robią z afirmacji element porannej rutyny. Codziennie po obudzeniu biorą leżący obok łóżka notes i pióro parker i zpisują w formie pozytywnych twierdzeń to, jak chcieliby, aby przebiegał ich dzień. Osoby, które spróbowały tej metody, potwierdzają jej niezwykłą skuteczność.

Jak przygotować się do pisania dziennika?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że pisanie dziennika ma być wytchnieniem i przyjemnością. Biorąc pióro parker do ręki nie możemy czuć przymusu czy bezcelowości tego zadania. Z początku trudne może  być zachowanie regularności. Aby dziennik szybciej wszedł nam w nałóg, warto znaleźć określoną porę dnia i miejsce do pisania. Następnie warto zaopatrzyć się w odpowiedni zeszyt oraz narzędzie do pisania. Może być to długopis lub pióro parker.

Aby pisanie  było jeszcze bardziej efektowne, można na początku zrobić sobie konkretne założenia: skupić się na opisywaniu konkretnych aspektów życia albo wyznaczać sobie codziennie różnego rodzaju ćwiczenia mentalne.

Jaki zeszyt wybrać na prowadzenie dziennika?

Na rynku dostępne są notesy i zeszyty w tak wielu formatach i wzorach, że ciężko się wśród nich odnaleźć. Warto więc pamiętać o kilku prostych aspektach:

  • notes powinien być dopasowany do preferowanego długopisu. Osoby które piszą piórem parker powinny wybrać kartki, które nie przepuszczają atramentu.
  • rozmiar powinien pozwolić na swobodne korzystanie z dziennika. Zbyt mały może nie być wygodny w pisaniu, a zbyt duży może być kłopotliwy podczas podróży.
  • oprawa powinna być trwała – z utwardzanego papieru lub skóry. W ten sposób dziennik, który w założeniu zapisywany będzie kilka miesięcy lub nawet rok, przetrwa nienaruszony.
  • styl okładki powinien odzwierciedlać gust właściciela – utrwali to miłe uczucia i wspomnienia podczas pisania i łatwiej będzie wprowadzić w swoje życie nawyk pisania.

Dziennik – wiele korzyści wartych wypróbowania

Dziennik jest niedrogim rozwiązaniem, które może pomóc w uporządkowaniu myśli i odczuć, a także nauczyć doceniania tego, co posiadamy. Jest to więc świetne narzędzie terapeutyczne, które każdy powinien wypróbować w depresyjnym czasie pandemii. Tak więc warto wziąć pióro parker w dłoń i zacząć pisać!