Jedni chcą mieć kompaktowego i mobilnego laptopa. Inny przeciwnie, celują w modele o jak największej przekątnej, bo tylko takie giganty są w stanie zastąpić desktopa i dostarczyć moc niezbędną do efektywnej pracy albo doskonałej rozrywki z multimediami. Poznajmy bliżej laptopy 17-calowe.

Czym są laptopy 17 cali?

Laptop 17 cali to sprzęt z wyświetlaczami o przekątnej liczącej najczęściej 17,3 cala. Jest to format popularny wśród profesjonalistów i graczy, którzy cenią sobie duży obszar roboczy i wyższą rozdzielczość, która idzie w parze z większym ekranem.

Laptopy te mają tendencję do bycia nieco cięższymi i mniej przenośnymi niż ich mniejsi odpowiednicy, ale wynagradzają to mocą oraz bogatym wachlarzem możliwości.

Specyfikacje techniczne laptopów 17 cali różnią się oczywiście zależnie od modelu i marki. Większość jednak posiada procesory najwyższej klasy, takie jak Intel Core i7 lub i9, czy AMD Ryzen 7 lub 9. Pamięć RAM w tych modelach często wynosi od 8GB do 32GB, w dodatku niektóre modele pozwalają na jej rozbudowę na jeszcze wyższy pułap.

Co ważne, laptopy te mają na pokładach najczęściej dyski SSD NVMe PCIe o dużej pojemności (na przykład 1 TB), do tego miejsce na kolejny nośnik. Dzięki temu ich właściciele mogą pracować przy użyciu szybkich transferów danych, mają też ogrom miejsca na pliki graficzne, wideo, projekty, jak również gry.

Niezwykle ciekawy jest fakt, że nie wszystkie laptopy o przekątnej 17 cali wyposażone są w dedykowane karty graficzne NVIDIA lub AMD. Oczywiście te mocne GPU czynią z nich sprzęt idealny do gier komputerowych, renderowania filmów, a nawet tworzenia efektów specjalnych i animacji 3D. Ale czy każdy potrzebuje aż tak dużej mocy obliczeniowej? Naturalnie, że nie. Ktoś, kto potrzebuje dużego ekranu do pracy lub oglądania filmów nie wymaga obecności komponentów z RTX lub RX w nazwie. Jemu wystarczy zintegrowany układ graficzny.

Dla wszystkich liczy się za to stabilność pracy urządzenia, a większa obudowa zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, co przekłada się na sprawniejsze chłodzenie i wyższą wydajność notebooka.

Przegląd zalet 17-calowych konstrukcji

Największą i najbardziej oczywistą zaletą laptopów 17 cali jest ich duży ekran. Ta przestrzeń sprawia, że takie są idealne dla programistów, grafików czy osób pracujących z dużą ilością danych. Bardziej przestronny ekran to także więcej emocji płynących z oglądanych filmów czy ogrywanych tytułów.

Duża przekątna ekranu pociąga za sobą wyższą rozdzielczością. Oprócz podziałki Full HD (1920 x 1080 px) wiele modeli oferuje 1400p, w topowych czeka też 4K. Wpływa to nie  tylko na jakość obrazu, ale również pozwala na precyzyjną obróbkę detali istotnych dla projektantów oraz filmowców.

Siłą 17-calowych laptopów jest również wydajność – wyższa najczęściej od mniejszych modeli. Posiadają mocniejsze procesory, więcej pamięci RAM oraz bardziej pojemne dyski SSD. Poza tym większy laptop to większa klawiatura, ale przede wszystkim lepsza cyrkulację powietrza i skuteczniejsze chłodzenie.

Kto powinien kupić takiego laptopa?

Przede wszystkim po 17-calowe bestie sięgają graficy, projektanci, filmowcy i fotografowie, którzy doceniają obecność większych ekranów. Nie ulega też wątpliwości, że tak duża konstrukcja wpisuje się w potrzeby graczy.  Przestronny panel 1440p i potężne komponenty bez trudu obsługują najnowsze tytuły, także te z segmentu AAA.

Powyższe atuty wpisują się również w wymagania stawiane przed inżynierami. Pojawiają się one w pracy nad skomplikowanymi modelami inżynieryjnymi. Biznes też może korzystać z 17-calowych laptopów, na przykład do prezentacji projektów potencjalnym klientom lub wspólnikom.

Na koniec studenci specjalizujący się w dziedzinach związanych z technologią: grafika komputerowa, inżynieria oprogramowania czy gry wideo to środowiska w sam raz dla laptopów 17 cali, które będą nie tylko pomocne, ale wręcz niezbędny do realizacji projektów i zadań.

Bogaty wybór laptopów 17 cali znajdziesz w sklepie internetowym TechLord

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]