Za każdym razem, gdy oglądasz zdjęcia efektownych przestrzeni mieszkalnych w magazynach lub w sieci, wydaje Ci się, że uzyskanie takiego rezultatu to nic trudnego? Rozważasz samodzielne podjęcie się tego zadania i stworzenie własnego projektu wnętrza? Dowiedz się, czy to na pewno dobry pomysł.

Samodzielne stworzenie projektu wnętrza

  • Praca nad projektem wnętrza
  • Zadania przy projektowaniu wnętrza
  • Profesjonalny projekt wnętrza

Co trzeba wiedzieć, zaczynając projektowanie wnętrza?

Dobrze zaprojektowane wnętrze nie może skupiać się jedynie na warstwie estetycznej. Powinno przede wszystkim spełniać potrzeby domowników pod względem funkcjonalności. Jest to szczególnie istotne w takich pomieszczeniach, jak np. kuchnia, w której ergonomia mebli może przesądzić o komforcie przygotowywania i spożywania posiłków.

Przy urządzaniu wnętrza trzeba też wziąć pod uwagę to, że nie wszystko zależy od Ciebie i Twoich pomysłów. Najistotniejszym aspektem jest wymiar i układ pomieszczeń, do których będzie trzeba dopasować aranżację. Jeśli masz do dyspozycji niewielki metraż, łatwo zagracisz go nieprzemyślanym wyborem mebli. Z drugiej strony, jeśli nie stworzysz dobrego planu wystroju dużego wnętrza, będzie wyglądało na niedokończone i niekompletne.

Jakie zadania czekają na Ciebie przy projektowaniu i realizacji wnętrza?

Wbrew pozorom, projektowanie wnętrz to nie tylko umieszczenie przykładowych mebli na planie mieszkania. Aby projekt spełniał swoją funkcję i rzeczywiście przydał się przy urządzaniu mieszkania, powinien zawierać znacznie więcej informacji. Podczas pracy należy uwzględnić m.in. następujące etapy:

  • staranne pomiary – zacznij od dokładnego wymierzenia wszystkich ścian, a także odległości między stałymi elementami (np. drzwi, okna, punkty elektryczne, przyłącza wodne, grzejniki, kratki wentylacyjne i inne);
  • ustalenie zapotrzebowania na meble w poszczególnych pomieszczeniach i ich układu na planie – to właśnie na tym etapie zadecydujesz m.in. o tym, czy chcesz kuchnię w kształcie litery L, czy U, a także w którym miejscu salonu powinna stanąć kanapa, żeby zapewnić komfort podczas oglądania telewizji;
  • wybór konkretnych mebli – należy wybrać konkretne propozycje mebli i innych elementów wyposażenia z oferty sklepów;
  • przygotowanie wskazówek dla wykonawców i monterów – dzięki temu zarówno prace wykończeniowo-remontowe, jak i montaż mebli oraz pozostałych elementów przebiegną dokładnie tak, jak zostało to wcześniej zaplanowane.

Jakby tego było mało, stworzenie dobrego projektu wnętrz wymaga wiedzy o materiałach wykończeniowych, jak również warunkach technicznych obowiązujących w poszczególnych pomieszczeniach. W łazience musi to być np. pamiętanie o wentylacji. W salonie czy pokoju dziennym istotne będzie ustawienie wyposażenia w zgodzie z rozmieszczeniem okien.

Projektowanie to także kontrola budżetu, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na wykonanie remontu lub wykończenia mieszkania. Jeśli projekt zostanie dobrze wykonany, nie trzeba będzie się martwić łataniem dziur w budżecie, które powstały przez nieprzemyślane decyzje i wybory.

Czy warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów?

Jak widać, projektowanie wnętrz to nie tylko wiedza o tym, co jest aktualnie modne. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie zrealizowane dokładnie tak, jak chcesz, a do tego w założonym budżecie i solidnie, warto postawić na usługi świadczone przez profesjonalistów.

Chociaż możesz wybrać kogoś, kto przygotuje sam projekt wnętrza, a następnie kontynuować prace na własną rękę, równie dobrze możesz postawić na kompleksową usługę, którą świadczy chociażby pracownia projektowania i realizacji wnętrz KODO. Jeśli wybierzesz taką ofertę, otrzymasz wsparcie specjalistów na każdym kroku wykańczania lub remontu wnętrza.

Specjaliści nie tylko przygotują projekt zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Przeprowadzą też wszystkie prace wykończeniowe, a nawet stolarskie, gdyż dysponują własnymi ekipami wykonawczymi oraz stolarnią. Zadbają również o to, żeby nie przekroczyć budżetu i nie narażać Cię na dodatkowe koszty.

Dzięki temu nie musisz się niczym martwić. O ile na etapie projektowania Twoja obecność będzie jeszcze potrzebna, ze względu na konieczność dopasowania wszystkiego do Twoich potrzeb, o tyle później już nie. Możesz więc zająć się swoimi sprawami i zaczekać, aż dostaniesz klucze do mieszkania gotowego do wprowadzenia się.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]