W agregat prądotwórczy powinny zaopatrzyć się osoby, które planują budowę w miejscu, które nie posiada jeszcze przyłącza elektrycznego. Jest to urządzenie przydatne także w domach jednorodzinnych, zwłaszcza podczas awarii zasilania – chwilowej bądź też dłuższej. Jaki agregat warto wziąć pod uwagę?
Czym jest agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które składa się z silnika spalinowego, prądnicy oraz falownika. Zadaniem silnika jest wytworzenie energii przy spalaniu paliwa. Prądnica pozyskaną energię zamienia na prąd elektryczny. Falownik z kolei to urządzenie przekształcające uzyskany prąd na taki, który płynie w domowych gniazdkach.
Jaką moc agregatu dobrać?
Ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia na działkę lub do domu, jest jego moc. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze zastanowienie się, jakie urządzenia będą zasilane przy pomocy generatora. Do zasilania prostych sprzętów domowych nie potrzeba dużego urządzenia charakteryzującego się sporą mocą. Tak naprawdę, najlepiej jest przeprowadzić proste kalkulacje mocy przed zakupem konkretnego generatora. Uznaje się, że powinien on posiadać moc o około 30% wyższą niż łączna moc wszystkich zasilanych przez niego urządzeń. Uwaga – mocy urządzenia nigdy nie powinno się dobierać na styk. Wszystko dlatego, że duże odbiorniki prądu w momencie startu potrafią pobierać moc znacznie większą niż ich moc znamionowa. W przypadku chęci zasilania silników trójfazowych trzeba zaopatrzyć się w agregat tego samego typu, którego cena jest nieco większa. Zobacz ofertę najlepszych agregatów i wybierz jeden z nich!
Typy silników spalinowych w agregatach
Oto typy silników stosowanych w dostępnych na rynku agregatach:
- benzynowe dwusuwowe – to lekko archaiczne konstrukcje, które powoli wychodzą z użytku. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, jednak ich niestabilna praca może odbijać się na wytwarzanym prądzie. Lekko uciążliwa jest także konieczność stosowania mieszanki paliwa z olejem do smarowania,
- silniki benzynowe czterosuwowe – to silniki, których konstrukcja przypomina silniki samochodowe. Charakteryzują się równą i stabilną pracą. Z powodzeniem i bez problemu działają nawet w niskich temperaturach,
- silniki diesla – to konstrukcje, które uważane są za bardzo wytrzymałe, jednak są dość głośne, co w użytkowaniu domowym może sprawiać pewne problemy. Wyróżnia je niskie zużycie paliwa. Uruchomienie ich w niskich temperaturach może być dość problematyczne.
Co z wielkością zbiornika?
Przy wyborze urządzenia prądotwórczego trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj paliwa, ale także wielkość zbiornika na nie. Agregaty charakteryzujące się niskim zużyciem paliwa, a przy okazji sporym zbiornikiem, wyróżniają się długim czasem pracy – nawet do 24 godzin na jednym tankowaniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość agregatów wymaga wyłączenia przed uzupełnieniem paliwa. Aby zapewnić sobie stały dostęp do energii elektrycznej, najlepiej wybrać model agregatu, który zapewnia długi czas pracy bez konieczności uzupełniania zbiornika.