Chcąc zadbać o czystość na wysokim poziomie, warto zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową. Okazuje się, że wybór najlepszego sprzętu wcale nie jest prosty, a żeby go dokonać, przyda się wiedza. Ten artykuł z pewnością pomoże w podjęciu najlepszego wyboru dla Ciebie. Zaczynamy!

Ustalmy kilka podstawowych kwestii na początek. Pamiętaj, że najlepsza myjka ciśnieniowa znaczy zupełnie co innego dla każdego użytkownika, dlatego świadomość własnych potrzeb jest tu kluczowa.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać – podstawowe kwestie

Przede wszystkim określ, czy chcesz wykonać pracę profesjonalnie, czy na własny użytek. Producenci mają w swoich ofertach sprzęt dla firm, jak przeznaczony do drobnych prac porządkowych. Druga kategoria sprzętu jest dla osób chcących myć swoje pojazdy oraz asortyment w domu i ogrodzie. Profesjonalne myjki są przeznaczone do nieprzerwanej pracy długotrwałej, a z kolei ich domowe odpowiedniki do pracy cyklicznej.

Inna różnica to ciśnienie jakie generuje sprzęt – w profesjonalnych myjkach jest to wartość 500 barów, a w myjkach domowych do 150 barów. Większe ciśnienie jest przeznaczone do większych zabrudzeń, ale trzeba pamiętać, że może ono uszkodzić mytą powierzchnie.

Myjka ciśnieniowa – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym kryterium wyboru myjki ciśnieniowej jest materiał. Produkty te są stworzone z tworzyw sztucznych, mosiądzu lub aluminium. Profesjonalne agregaty czyszczące są wykonane z mosiądzu. Wysoką skuteczność gwarantuje natomiast metalowa pompa. Powszechnym mitem jest traktowanie ciężkich myjek jako tych najbardziej solidnych. Nic bardziej mylnego, bowiem nawet lekka myjka może być profesjonalna.

Myjka spalinowa, czy elektryczna?

Poza materiałem i ciśnieniem, myjki wyróżnia także rodzaj napędu. Bardziej powszechny jest napęd elektryczny, zasilany z akumulatora lub sieci. Do użytku domowego polecamy właśnie agregaty elektryczne. Ich zaletą jest ciche działanie, niska waga oraz łatwość obsługi i niższa cena użytkowania. Do mycia auta, czy mebli są one zupełnie wystarczające. Warto wyszczególnić także myjki akumulatorowe, które chociaż działają tam gdzie nie ma prądu, ich wydajność jest mniejsza, a czas działania akumulatora stosunkowo krótki. Znakomicie nadają się natomiast na pole namiotowe. Myjki spalinowe to z kolei bardziej zaawansowane rozwiązanie. Posiadają mały silnik, najczęściej czterosuwowy, ale do działania wystarczy paliwo i woda. Niestety są duże i głosne, a silnik wymaga konserwacji. Tego typu myjki polecamy osobom, które mają podstawową znajomość mechaniki oraz korzystają ze sprzętu często lub szukają rozwiązania profesjonalnego.

Myjka ciśnienowa to także dodatkowy osprzęt

Zawodowcy z pewnością zwrócą uwagę, że w myjkach dostępny jest także dodatkowy osprzęt. Zalicza się do niego wąż ciśnieniowy, pistolet, lanca, dysza. Wedle potrzeb można nabyć zestaw do piaskowania, czy czyszczenia kanalizacji. Ważną rolę odgrywają tu dysze, które odpowiadają za różnorodne czynności podczas mycia. Wyróżniamy dysze punktowe, płaskie i rotacyjne.

Temat wyboru myjki to temat trudny i rozległy. By być dumnym posiadaczem sprzętu do czyszczenia, warto zaznajomić się ze swoimi potrzebami i możliwościami. W większości przypadków profesjonalna myjka to tylko niepotrzebnie wydane pieniądze. Warto więc nabyć wiedzę i kupić świadomie.