Niestety, chyba już za moment nastąpi na rynku pracy całkowita zmiana. Skończy się wspaniały czas dla pracowników, czas korzystnych pensji, atrakcyjnych benefitów i premii uznaniowych. Nikt nie życzy sobie takiej zmiany, ale może się okazać, że czarny scenariusz jest realny i przyjdzie nam się zmierzyć z nową rzeczywistością i niełatwą kwestią, jaką jest szukanie atrakcyjnej posady. Tylko, jakich błędów unikać?
Szukaj pracy stale
Nie czekaj, aż stracisz pracę, tylko regularnie rozglądaj się za posadą. Największy błąd, jaki można popełnić, to czekanie aż stracisz pracę lub twoja dotychczasowa, stanie się po prostu nie do zniesienia. Warto regularnie i systematycznie przeglądać oferty, sprawdzać, co dzieje się na rynku i czy konkurencja nie ogłasza naboru na stanowisko, które ci pasuje, To wszystko po to, by nie stawiać się w pozycji desperata, który po dwóch, trzech miesiącach bezrobocia złapie cokolwiek za przysłowiową miskę ryżu.
Nie szukaj pasywnie
Niestety, częsty problem to brak aktywności, gdy szczyt zaangażowania to po prostu odpowiadanie na oferty pracy. Tymczasem zupełnie nie o to chodzi. Jeśli faktycznie interesuje cię jakaś posada, czy pracodawca, po prostu aplikuj, nawet jeśli nie ma na jego stronie żadnych propozycji. To, że nie ma ich w tej chwili, nie znaczy, że to sytuacja stała. Twoje CV zaistnieje i być może przy najbliższych ruchach kadrowych trafi na czyjeś biurko.
Wyznacz sobie cel
Zastanów się, czy masz ochotę pracować za najniższą krajową w sklepie za rogiem, czy jednak oczekujesz od życia, czegoś więcej? Pomyśl, co tak naprawdę chcesz robić, na jakim etapie kariery jesteś i czego oczekujesz od potencjalnego pracodawcy. Rozsyłanie CV gdzie tylko popadnie to zupełnie bezsensowne zajęcie i nie przynosi zwykle efektu. Zwłaszcza że jeśli nie wiesz, dlaczego to waśnie w tej firmie i u tego szefa, chcesz być zatrudniony, naprawdę trudno będzie ci wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej.
Odpuść standardowe CV
Naprawdę to, że w Internecie są setki szablonów, wie każdy. Jeśli nawet nie masz ochoty na dokonanie korekty i poprawek, uwierz, że twoje CV nikogo nie zainteresuje. Jeśli ty, przeglądając Internet, znalazłeś szablon, zastanów się, ile takich gotowych szablonów widział rekruter w firmie, do której aplikujesz. Banalne CV może ci zapewnić równie banalną pracę, bo znaczy tylko tyle, że nie masz pomysłu na siebie i swoją karierę.
Przygotuj się do rozmowy
Nie ma nic bardziej denerwującego, niż osoba, która przychodzi na rozmowę kompletnie nieprzygotowana. Poczytaj o firmie, do której aplikujesz, sprawdź, nie tylko czym się zajmuje, ale też czym się wyróżnia od innych z podobnej branży. Może otrzymała nagrody, wyróżnienia, ma nietypowe patenty- to wszystko będzie atutem w rozmowie, bo rekrutera zawsze ujmuje znajomość przedsiębiorstwa.