Zjawisko adopcji Bitcoina to zbiór procesów, które mają na celu zwiększyć wygodę korzystania z kryptowaluty oraz zaoferować użytkownikom możliwość częstszego korzystania z walut cyfrowych w codziennym życiu. Duży wpływ na adopcję Bitcoina mają w ostatnich latach bitomaty. Są to urządzenia, które umożliwiają zakup i sprzedaż kryptowalut za gotówkę. W tym miejscu przyjrzymy się działaniu tych urządzeń oraz omówimy proces sprzedaży i zakupy kryptowalut w bitomatach.
Bitomat – co to jest?
Najprościej rzecz ujmując, bitomat to bankomat oraz wpłatomat w świecie kryptowalut. Urządzenie pozwala bowiem na zakup oraz sprzedaż walut cyfrowych za gotówkę. Pierwsze bitomaty pojawiły się pod koniec 2013 roku i obsługiwały wyłącznie Bitcoina. W kolejnych latach pojawiły się jednak znacznie nowocześniejsze urządzenia obsługujące także inne, popularne waluty cyfrowe.
Bitomaty to ogromne udogodnienie dla osób, które planują zakup swoich pierwszych kryptowalut. Jest to prawdopodobnie najprostszy sposób, który nie wymaga fachowej wiedzy na temat świata kryptowalut. Za rozwój bitomatów odpowiadają prywatne firmy, które projektują i tworzą urządzenia, a następnie zarabiają na prowizjach od zrealizowanych transakcji.
Zakup kryptowalut w bitomacie – od czego zacząć?
Choć nie jest to obligatoryjne, warto rozpocząć od założenia własnego portfela kryptowalutowego, na którym będziemy gromadzić nasze środki. Urządzenie może założyć nowy portfel, dając nam do niego dostęp, ale ograniczmy czas i zwiększymy bezpieczeństwo poprzez założenie własnego konta.
Kryptowaluty można przechowywać w portfelach przeglądarkowych (popularne serwisy internetowe z opcją przechowywania walut cyfrowych), desktopowych (program zainstalowany na komputerze), mobilnych (aplikacje mobilne) oraz sprzętowych (niewielkie urządzenia przypominające pendrive). Przy konfiguracji portfela należy zachować seed złożony z 12 lub 24 losowych słów. Jest on niezbędny do odtworzenia portfela w innym miejscu lub gdy zapomnimy hasła.
Kupujemy kryptowaluty w Bitomacie
Adres portfela kryptowalutowego składa się z wielu losowych cyfr, liter oraz znaków specjalnych. Tylko nieliczni są w stanie nauczyć się na pamięć tak złożonych kombinacji. Spokojnie, jest prostszy sposób. Do każdego adresu przypisany jest specjalny kod QR, który możemy zapisać na naszym telefonie w specjalnej aplikacji lub po prostu jako zdjęcie. Bierzemy gotówkę i kod QR i udajemy się do najbliższego bitomatu. Ich lokalizację można sprawdzić w Google i na specjalnych stronach.
Teraz należy zeskanować kod QR, co automatycznie wiąże się z podaniem adresu, na który chcemy otrzymać kryptowaluty. Deklarujemy kwotę wpłaty i umieszczamy banknoty w odpowiedniej szczelnie. Jeśli kwota się zgadza, urządzenie przetworzy transakcję oraz wydrukuje kwit z potwierdzeniem. Teraz wystarczy poczekać. Zakupione waluty cyfrowe znajdą się na naszym koncie w przeciągu kilku godzin (w skrajnych sytuacjach może to być kilka dni roboczych).
Sprzedaż walut cyfrowych w bitomacie
Bitomaty pozwalają również sprzedać posiadane kryptowaluty, a następnie wypłacić pieniądze w formie gotówki. W tym celu udajemy się do urządzenia, podajemy dane do naszego portfela, a następnie wpisujemy ilość kryptowalut, które chcemy sprzedać. Bitomat przekaże zlecenie do systemu i wydrukuje kwit z potwierdzeniem. Teraz musimy poczekać do kilku godzin, aż waluty zostaną sprzedane. Wracamy do bitomatu i skanujemy otrzymany kod QR. Wówczas urządzenie wypłaci gotówkę.
Jest to mało wygodny sposób, ponieważ wymaga dwóch wizyt przy bitomacie. Możemy jednak zdecydować się na inne rozwiązanie. Wielu producentów oferuje już systemy online, w których użytkownik może zlecić sprzedaż i otrzymać kod QR. Jednocześnie, można poprosić o wysłanie SMS-a z potwierdzeniem, gdy gotówka będzie oczekiwała w bitomacie. Dzięki temu, oszczędzimy sobie czasu i udamy się do bitomatu mając pewność, że uda nam się wypłacić nasze środki.
Czy korzystanie z bitomatów jest bezpieczne?
Tylko kilka firm zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem własnych bitomatów. Na forach można poczytać opinie na ich temat, aby sprawdzić, jak wygląda obsługa urządzenia oraz czy jest to bezpieczny sposób na zakup oraz sprzedaż kryptowalut. Zdecydowana większość bitomatów może pochwalić się bardzo pozytywnymi opiniami na swój temat. Dzięki temu, mamy pewność, że transakcja zostanie przeprowadzona szybko i bezproblemowo. Jeśli użytkownik zachowa podstawowe kroki ostrożności, ryzyko jakichkolwiek problemów jest minimalne. W każdej chwili możemy skontaktować się z dostawcą sprzętu, aby poprosić o pomoc, gdy wystąpią nieoczekiwane sytuacje.
Prowizje od kupna i sprzedaży kryptowalut w bitomacie
Wadą tych urządzeń są niestety prowizje, które nie nalezą do najniższych. O wysokości prowizji decyduje dostawca sprzętu. Wpływ ma również wybór kryptowaluty. Zazwyczaj, spotkamy się z prowizją rzędu 1,5% przy zakupie oraz 2-2,5% przy sprzedaży kryptowaluty. Niestety, są również droższe sieci bitomatów z prowizją na poziomie 5%. Od takich urządzeń należy trzymać się z daleka, ponieważ 5-procentowa prowizja to duża przesada. Oczywiście na giełdach i kantorach online prowizje są znacznie niższe, ale tam często wymagane są dane osobowe, podczas, gdy bitomaty są w stu procentach anonimowe.
Czy warto kupować i sprzedawać kryptowaluty w bitomacie?
Niewątpliwie jest to bardzo dobry sposób na pozyskanie pierwszych kryptowalut. Użytkownicy bitomatów mogą oczekiwać pełnej anonimowości i nie muszą podawać żadnych danych poufnych. Same prowizje przy zakupie nie są jeszcze szczególnie dotkliwe. Mniej opłacalnym rozwiązaniem jest natomiast sprzedaż walut cyfrowych w takich miejscach. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą tu giełdy kryptowalutowe takie jak Binance. Choć wymagają one procesu weryfikacji, prowizje są znacznie niższe, co pozwoli nam uzyskać lepszą ofertę sprzedaży. Z roku na rok bitomatów przybywa, a co więcej, oferują one nowe funkcje. Być może, gdy dostępność urządzeń będzie większa, wysokość prowizji spadnie.