Już raczej każdy wie, że kryzys światowy właśnie się zaczął, ale każdy z nas najbardziej doświadcza kryzysu domowego. Wszelkie plany i działanie zostało nagle zatrzymane. Stres i nerwy związane z koronawirusem są tak duże, że oddziałują na każdą sferę naszego życia. W głowie wirują pytania. Czy stracę pracę? Co z kredytami? Kiedy dzieci pójdą do szkoły? Kiedy załatwię wszystkie sprawy? Czy zaplanowany urlop dojdzie do skutku? Wszystko zaczyna się sypać, a nasza bezsilność jest nie do zniesienia. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim usiąść, wziąć kartkę papieru i długopis. Należy spisać wszystkie pytania i wrócić do nich jutro.

W między czasie uporządkuj swój dom, przygotuj obiad i przede wszystkim wyśpij się. W ten sposób dasz sobie czas na uspokojenie się, bo wiesz, że wrócisz do swoich pytań następnego dnia. Kiedy nastąpi ta chwila, w której będziesz gotów, usiądź do ustalenia odpowiedzi na trapiące Cię pytania. Wierzę, że rozwiązania przyjdą Ci do głowy łatwiej niż poprzedniego dnia. Na wszystko znajdzie się czas oraz odpowiedni moment. Dla przykładu: Mąż traci pracę, a jest jedynym żywicielem rodziny. Dla waszej rodziny to dosłownie tragedia, nagle traci się jedyne źródło utrzymania.

Czas przygotować plan wyjścia z tarapatów.

Po pierwsze, określ jaki jest okres wypowiedzenia i ile pieniędzy firma jeszcze Wam zapłaci. Określ ile macie czasu na znalezienie nowej pracy. Być może jesteście w stanie coś sprzedać, lub uruchomić poduszkę finansową (środki na czarną godzinę). Ważne, aby szczerze określić jak długo jesteście w stanie przetrwać.

Następnie poszukiwanie pracy. Nie możesz się wstydzić poprosić o pomoc. Praca „po znajomości” często źle się kojarzy, ale kryzys dotyka teraz cały świat i większość społeczeństwa będzie szukało tak pracy. Najlepiej w pierwszej kolejności po prostu zapytać rodzinę i znajomych o oferty pracy, a nóż widelec coś się trafi. Również dodatkowe zajęcia w domu mogą pomóc Waszemu budżetowi np. szycie i sprzedaż maseczek, sprzedaż rękodzieła lub innych produktów wykonanych ręcznie w domu. Jest wiele dóbr, które można stworzyć w domu i sprzedaż online. Czasami nasza kreatywność jest na tyle duża, że jesteśmy w stanie wykonać coś innowacyjnego. Czas spędzony w domu nie powinien być zmarnowany na załamywanie rąk.

W końcu działanie jest kluczem do sukcesu. Nigdy nie wyjdziesz ze złej sytuacji obronną ręką, jeśli będziesz użalać się nad sobą. My Polacy we krwi mamy dużą wolę walki. Potraktuj swój problem jak wyzwanie i staw mu czoła. Dlaczego o tym piszę? Największą motywacją dla ludzi jest pozytywne nastawienie i… najbliższe nam osoby. Widok naszej rodziny, dla której warto walczyć, napędza Nas do działania. Dlatego próbuj, nie pytaj czy warto, tylko po prostu działaj. Być może nie sprzedaż 10 produktów, ale trafi się jeden produkt, który zachwyci ludzi i w końcu zaczniesz zarabiać. Nic nie zrobi się samo, po prostu działaj.