Zakwasy nie są niczym przyjemnym i pojawiają się często po intensywnym wysiłku fizycznym. Specyficzny ból może utrzymywać się nawet kilka kolejnych dni po ćwiczeniach, dlatego już dziś warto poznać skuteczne sposoby na pozbycie się zakwasów.

Co warto wiedzieć o zakwasach?

Zakwasy określane także jako zespół opóźnionego bólu mięśniowego to mikrouszkodzenia mięśni, które powstają na skutek szybkiego, intensywnego wysiłku fizycznego. Z reguły pojawiają się w sytuacji, gdy organizm nie jest przyzwyczajony do danej formy aktywności a także wtedy, gdy wysiłek nie był uprzednio poprzedzony rozgrzewką. Jeśli dana osoba ćwiczy sporadycznie, nieregularnie a jej organizm nie jest przygotowany do intensywnych ćwiczeń powstają mikrourazy mięśni które reagują nadmiernym rozciągnięciem oraz pobudzeniem.

Ból mięśni spowodowany zakwasami może trwać nawet 7 dni. Z tego też powodu warto zapobiegać powstawaniom mikrourazów przez przeprowadzenie odpowiedniej rozgrzewki, stopniowanie intensywności oraz trudności treningu. Jeśli jednak zakwasy już się pojawiły, warto wiedzieć jak sobie z nimi skutecznie radzić.

Jak poradzić sobie z zakwasami?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na poradzenie sobie z tzw. zakwasami jest rolowanie, które sprzyja szybszej regeneracji mięśni po treningu. Rolowanie działa na tkankę mięśniowo-powięziową i rozluźnia napięte mięśnie. Pozwala także na dokładne opracowanie bolesnych punktów. Masaż wybranych partii ciała spowoduje nie tylko ich rozluźnienie, ale także sprawia, że tkanka staje się bardziej elastyczna oraz mobilniejsza.

Ważna jest także odpowiednia dieta, która przeciwdziała powstawaniu zakwasom a w przypadku ich wystąpienia zmniejsza ich bolesność. W tym celu warto do codziennych posiłków wprowadzić produkty bogate w przeciwutleniacze. Należy też zrezygnować z picia alkoholu. W celu wsparcia codziennego funkcjonowania, dobrym pomysłem jest także spożywanie naturalnych suplementów które poprawią metabolizm oraz zapewnią pewność dostarczenia wszystkich niezbędnych witamin i minerałów organizmowi. Polskie siatkarki znowu w akcji. Czy uda im się powtórzyć sukces?

Co jeszcze robić, aby pozbyć się zakwasów?

Na zakwasy warto jak najszybciej podjąć kolejny wysiłek fizyczny, z czego należy pamiętać, aby ćwiczenia te były lekkie i nie obciążały zanadto organizmu. W tym celu warto pójść na basen bowiem woda doskonale relaksuje oraz daje możliwość swobodnego rozluźnienia napiętych mięśni. Po takim treningu warto wziąć ciepłą kąpiel.

Na zakwasy sprawdzą się także naprzemienne prysznice i polewanie całego ciała raz ciepłą a raz zimną wodą. Dzięki takiemu zabiegowi krew będzie skuteczniej krążyć oraz przyspieszy proces gojenia uszkodzonych tkanek mięśni.

W walce z uciążliwymi zakwasami sprawdzi się także spożywanie soku z wiśni, który zawiera składniki działające przeciwzapalnie. Antocyjany oraz flawonoidy poprawiają sprawność mięśni oraz przyspieszają ich odbudowę po ciężkim treningu. Sok pomidorowy pozwoli na uzupełnienie niedoboru elektrolitów, z kolei napój izotoniczny zapobiegnie powstawaniu bolesnych skurczy. Warto też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.