Wstawanie wcześnie rano jest trudną sztuką. Wymaga bowiem sporych nakładów samodyscypliny, jednakże daje wiele korzyści dla organizmu człowieka, a także dla jego wydajności i efektywności. Wstawanie wcześnie rano pozwala na lepsze rozplanowanie dnia. Jest to czas dla człowieka niezbędny, jeśli wykorzystywany jest na potrzebną refleksje oraz planowanie swoich celów krótkoterminowych i długoterminowych w życiu oraz na ich przygotowanie i realizację.

Człowiekowi, by się rozwijał potrzeba porannych godzin ciszy, żeby mógł prawidłowo wystartować i stawić czoła wyzwaniom dnia. Poranek powinien być spokojny, bez rozpraszaczy, jakimi są np. media społecznościowe. Najlepszą godziną, o której człowiek powinien wstawać jest 5:00 rano, gdyż wstaje się wtedy wcześniej niż wszyscy inni i można zrobić dużo więcej niż inni. Wstawania wcześnie rano nie ułatwiają nawyki tj. późne chodzenie spać, ustawianie drzemki bez końca oraz picie hektolitrów kawy dziennie lub energy drinków. Warto mieć kontrolę nad własnym życiem od samego rana, gdyż to wzmacnia charakter oraz pozwala osiągać wielkie rzeczy.

Wstawanie wcześnie rano jest ćwiczeniem siły woli, ale daje człowiekowi godziny największego skupienia i czas dla samorozwoju. Aby wcześnie wstawać trzeba mieć w sobie dużą determinację i samodyscyplinę. Wyrobić sobie nawyk, wstawania o żelaznej, ustalonej godzinie każdego dnia, a po 21 do 60 dniach regularnego wczesnego wstawania stanie się to nawykiem. Ponadto warto uprawiać sport w tym porannym czasie oraz przeznaczyć poranek na zwiększenie swojej aktywności oraz sprawności fizycznej. Warto również jeść mniej, w tym jeść mniej cukrów i nie jeść po 20:00 , by organizm odpoczął nocą, a sen nie był płytki i krótki.

Warto pilnować również wieczornych godzin, aby nie chodzić za późno spać oraz by nie objadać się na noc . Po 20:00 nie warto korzystać z telefonu komórkowego i laptopa, lepiej poświęcić ten czas na czytanie lub spędzenie czasu z rodziną, żeby się wyciszyć oraz aby móc naładować baterię. Należy odrzucić poranny nawyk „jeszcze 5 minut”, na rzecz porannego wstawania o jednakowej porze. Warto wziąć rano zimny i pobudzający prysznic oraz zmienić swoje nawyki poranne, aby móc odmienić swoje życie.

Wstając wcześnie dobrze zadbać o siebie i o to co np. chce się w życiu nadrobić lub zrobić w najbliższym czasie. Mogą to być rzeczy, na które nigdy nie było wystarczająco dużo czasu. Trzeba określić sobie dobry powód by wstać wcześnie, wtedy przyjdzie to łatwiej i szybciej. Warto również w chwilach zmęczenia, jeśli to możliwe między godziną 13:00 a 14:00 zrobić sobie kilka minut do piętnastu minut drzemki, na regeneracje. Drzemka nie może być dłuższa ponieważ rozleniwia, a człowiek staje się bardziej senny i zmęczony. Najważniejszą jednak zasadą, którą trzeba przestrzegać, by wstawać wcześnie i wstawać w pełni sił jest taka, żeby nie kłaść się spać z ciężką głową pełną myśli, obaw i chaosu oraz nienawiści i złości na siebie, ludzi, pracę itp.

Trzeba umieć się na wieczór zresetować, co ułatwi brak myślenia wieczorem, przed snem o tym co trzeba zrobić jutro, lub o niezałatwionych ciążących sprawach i problemach. Wieczorem warto myśleć wyłącznie o sukcesach, o tym co się zrobiło i osiągnęło, a zasypianie oraz wstawanie stanie się łatwiejsze.