Kłótnie między dzieci może być wyczerpująca i zwiększają poziom stresu pozostałych członków rodziny. Zabawa może prowadzić do rywalizacji, płaczu lub krzyku. Kłótnia może również prowadzić do gniewu i obrażania się. Są one jednak częścią całkowicie naturalnych postaw dzieci. Oznaczają one również, że mogą stopniowo nauczyć się kontrolować swój gniew.

Rozwiązywanie problemów.

Po pierwsze, dzieci muszą wiedzieć, jak radzić sobie z następstwami. Muszą przeprosić siebie nawzajem, a także wyrazić swoje ubolewanie. Chociaż często zwracają uwagę na to, że to nie ich wina, że jeden mówi, że to drugi zaczął, muszą być świadomi swoich działań i przyznać, że są częściowo odpowiedzialni za to, co się stało.

W większości przypadków dzieci nie robią tego instynktownie, dlatego ważne jest, aby je motywować. Nie ma jednak sensu ich popychać, zwłaszcza jeśli jeden z nich jest wściekły. Dajcie im czas na przetrawienie gniewu i odprężenie. W tej sytuacji rodzice powinni dawać dobry przykład i jednocześnie przepraszać, jeśli spowodowali walkę. Często agresywne walki między dziećmi są bardzo częste i stanowią część ich codziennego życia. Z pewnością rodzina jest odpowiednim miejscem do kłótni.

Mamy się wdawać w kłótnie?

W każdym razie, zwłaszcza jeśli napięcia nie nasilą się, należy za wszelką cenę unikać interwencji. Ponadto, zachowując neutralność, możemy uniknąć pokazywania dzieciom, że przyciągają uwagę, ponieważ się kłócą, co może być dla nich środkiem manipulacji. A jeśli istnieje potrzeba mieszania się, rodzice nigdy nie powinni opowiadać się po niczyjej stronie i unikać reagowania na konwencjonalne wtrącenia. Każdy ma swój obowiązek i musi go opanować, a przede wszystkim być tego świadomy. Najważniejsze jest, aby starać się doprowadzić dzieci do rozwiązania sporu na swój własny sposób, ale w sposób pokojowy. W relaksie należy ich poprosić o rozwinięcie się, o zrozumienie, jak rozpoczęła się kłótnia, a następnie o znalezienie konkluzji między sobą.

Jak kontrolować złość?

Kłótnie między dziećmi często denerwują rodziców i powodują ich złość. Aby to zrobić, trzeba zrobić kilka kroków do tyłu. Ma to na celu znalezienie dobrego sposobu na zachowanie spokoju, uniknięcie wściekłości i utraty kontroli nad sobą.
Kiedy kłótnie stają się bardziej intensywne i trudno jest dotrzeć do ich końca, bardziej rozsądne byłoby zadawanie pytań o to, skąd pochodzą. Może to być zazdrość lub to, że dziecko nie radzi sobie dobrze albo jest po prostu zmęczone… Jeśli masz do czynienia z dziećmi, które często się kłócą, zorganizowanie jakiegoś relaksującego i zabawnego czasu, w którym będą razem uczestniczyć, może być świetną alternatywą.