Przesyłki za pobraniem to opcja która sprawdzi się u osób, które prowadzą sklep internetowy. Warto więc dowiedzieć się jak działa tego typu procedura, by można było z niej korzystać w dowolnym momencie. O tym, na czym polega taka usługa powinny dowiedzieć się także te osoby, które planując zakupy online, znajdują hasło “paczka za pobraniem” i nie do końca wiedzą co ono oznacza.

Czym jest przesyłka za pobraniem?

Przesyłka za pobraniem to wygodny, a zarazem bezpieczny typ przesyłki. Wybiera się ją na przykład przy zakupach w nieznanym jeszcze sklepie internetowym albo przy zamówieniach towaru za pośrednictwem lokalnego portalu ogłoszeniowego. Przesyłka za pobraniem sprawdza się również w sytuacjach, kiedy kupujący nie ma możliwości zrobić przedpłaty (ponieważ np. nie korzysta z bankowości internetowej). Przesyłka pobraniowa polega na tym, że pobranie należności odbywa się przez kuriera – przy doręczeniu paczki. Jednak wysokość należności określana jest przez nadawcę jeszcze w trakcie składania zamówienia. Odebrane przez kuriera pieniądze są przekazywane nadawcy przesyłki na wskazany, polski rachunek bankowy. Odbywa się to w przeciągu kilku dni (dokładny termin jest zależny od warunków ustalonych przez daną firmę kurierską).

Gdzie można wysłać paczkę za pobraniem?

Z przesyłki za pobraniem można skorzystać wyłącznie w przypadku przesyłek krajowych. Nie są one realizowane poza granice kraju, nawet do państw sąsiednich. Dla niektórych może być to pewnym utrudnieniem, jednak pod uwagę brane jest tutaj przede wszystkim bezpieczeństwo przesyłek. Na ten moment nieprzewidywane są zmiany dotyczące możliwości realizacji przesyłek za pobraniem w innych krajach. Można z nich jednak korzystać w całej Polsce. Są one bardzo popularne w sklepach internetowych. Wtedy za zakupione towary płaci się dopiero w momencie odbierania paczki. Daje to bezpieczeństwo oraz wygodę działań, zwłaszcza wtedy, kiedy zamówione produkty po sprawdzeniu paczki okażą się być niewłaściwe lub uszkodzone.

Jak wysyłać przesyłki za pobraniem – procedura krok po kroku

Nie jest to trudne, najważniejsze jednak, by wybrać odpowiednią i sprawdzoną firmę. Tani kurier, który zarazem proponuje klientom korzystne warunki sprawi, że cały proces przebiegnie bez żadnych problemów. Pierwszym krokiem do wysłania przesyłki za pobraniem jest zamówienie kuriera. Maksymalnym ułatwieniem tego działania może być serwis AlleKurier.pl, gdzie w jednym miejscu można wybierać z najbardziej popularnych oraz cenionych firm kurierskich, porównując ich oferty (w tym czas przekazania pobranych pieniędzy). Kuriera na stronie www zamawia się przy użyciu prostego formularza nadawania przesyłki. Określa się w nim parametry, to znaczy wymiary i wagę paczki, a także to czy jest ona standardowa czy nie. To właśnie w formularzu zaznacza się opcję „za pobraniem”, jeśli to właśnie ten sposób nadania przesyłki wydaje się być najbardziej odpowiedni. Wtedy to właśnie kurier (w momencie doręczenia paczki do odbiorcy) odbierze określoną należność. Stąd też bardzo ważnym krokiem przy zamawianiu kuriera jest podanie numeru konta, na które zostaną później przelane pieniądze dla nadawcy. Podaje się też wtedy oczywiście dane nadawcy oraz odbiorcy (adres). Po spełnieniu tych formalności tani kurier zjawi się po odbiór nadawanej paczki. Jeśli chodzi o koszt wysyłki paczki za pobraniem, to jest on zależny od kwoty pobrania – stanowi zazwyczaj jej niewielki procent. Cena może być wyższa kiedy nadawca wybierze pakiet expresowy albo natychmiastowy. Niekiedy firmy kurierskie określają swoje stawki za pobranie z góry.