Gabaryty mogą być bardzo kłopotliwe w transporcie. W jaki sposób można go zorganizować, gdy nie ma się samochodu dostawczego lub przyczepy?

Pod pojęciem gabarytów znajduje się pełna gama różnych przedmiotów wyróżniających się znacznymi rozmiarami oraz ciężarem. Z tego względu transport gabarytowy, który również określany jest jako ponadnormatywny, wymaga odpowiedniej organizacji.

Jak przewozić gabaryty?

Przewóz gabarytów może odbywać się na różne sposoby, w zależności od tego, z jakiego rodzaju ładunkami należy pracować. Pojęcie gabarytu nie jest bowiem dokładnie wyszczególnione w przepisach, dlatego może być ono traktowane na różne sposoby.

Gabarytem może być zatem pralka lub zmywarka, ale również duży zbiornik lub konstrukcja metalowa. Każdy z tych przedmiotów wymaga odpowiedniego przewozu, dlatego transport gabarytowy musi być także specjalnie zaplanowany i przeprowadzony.

Do przewozu gabarytów mogą być używane różne środki transportu. Najczęściej w tym celu stosowane są przystosowane do tego celu samochody o większej przestrzeni załadunkowej i dopuszczalnym obciążeniu.

W przypadku ładunków o znacznych parametrach transport gabarytowy odbywa się za pomocą naczep podłączonych do ciągników siodłowych, a także wymaga on wytyczenia właściwej trasy i niekiedy jej właściwego przygotowania wraz z pilotowaniem.

Organizacja transportu gabarytów

Jeżeli do przewiezienia są gabaryty, na przykład jak stare meble, sprzęty AGD, RTV, które nie są już potrzebne, wtedy można skorzystać z paru opcji:

1. Odbiór gabarytów w ramach opłaconego rachunku za śmieci – zazwyczaj są one odbierane raz albo dwa razy do roku. Wystarczy wtedy wystawić je przed posesję, aby firma, która zajmuje się ich odbiorem, mogła je zabrać.

2. Zlecenie przewozu gabarytów w prywatnej firmie – dzięki temu można pozbyć się ich w każdym momencie, a pracownicy mogą również zająć się wszystkim związanym z odbiorem, czyli to także najwygodniejsza opcja.

3. Zamówienie kontenera na odpady – gdy odpady gabarytowe zmieszczą się w kontenerze, wtedy jest to także dobra opcja, która pozwala na zaoszczędzenie w stosunku odbioru przez firmę wraz z usługą załadunku.

Wybór odpowiedniej metody, gdy chodzi o transport gabarytowy, jest powiązany z celem ich przewozu, dlatego też inne opcje będą dostępne wtedy, gdy chodzi o pozbycie się gabarytowych odpadów, a inne wtedy, gdy planowana jest przeprowadzka.

Wobec tego transport gabarytowy może odbywać się na wiele sposobów – znalezienie tej właściwej ma przy tym kluczowe znaczenie, aby pozbyć się niepotrzebnego mienia szybko, skutecznie i zgodnie z przepisami.