Oczyszczanie szamba jest obowiązkiem właścicieli domów jednorodzinnych oraz wszystkich innych budynków, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. Należy regularnie opróżniać pojemniki, w których gromadzone są nieczystości groźne dla środowiska oraz zdrowia ludzi. Jak robić to skutecznie? Trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Częstotliwość oczyszczania

Należy zacząć od częstotliwości oczyszczania szamba. Zależy to od kilku ważnych kwestii, takich jak rozmiar zbiornika oraz szybkość gromadzenia odpadów. Zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że szambo powinno być opróżniane w okresach dwutygodniowych. Każde czyszczenie to koszty dla właściciela, dlatego wiele osób wykonuje to rzadziej. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych środków dodawanych do zbiornika.

Środki do konserwacji zbiornika

W sklepach można znaleźć wiele preparatów, ale najlepsze są środki biologiczne. Są przeznaczone do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Można je kupić jako tabletki lub proszek. W obu przypadkach preparat zawiera mikroorganizmy, które są nieszkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Pełnią różne funkcje, dlatego mają szerokie zastosowanie. Najważniejszym działaniem jest eliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Druga ważna kwestia to przyspieszanie procesów rozkładu nieczystości, co zmniejsza częstotliwość czyszczenia szamba. Ponadto środki zabezpieczają instalację oraz zmniejszają powstawanie osadów i zatorów.

Nieprawidłowa praca instalacji

W szambie mogą znaleźć się odpady zaburzające pracę instalacji. W niektórych przypadkach mogą opóźnić lub nawet uniemożliwić proces rozkładu nieczystości. Wśród nich warto wymienić resztki żywności, leki, materiały opatrunkowe i niedopałki papierosów. W pojemniku nie powinny znaleźć się zużyte artykuły higieniczne, chyba że dotyczy to papieru toaletowego. Ponadto do szamba nie należy wlewać żadnych toksycznych substancji chemicznych, takich jak farby, kleje czy rozpuszczalniki. Oprócz kłopotów z działaniem kanalizacji można doprowadzić do powstania bardzo intensywnych i nieprzyjemnych zapachów. Nieprawidłowa praca szamba może natomiast powodować niebezpieczne sytuacje dla mieszkańców domu.

Regularne oczyszczanie szamba

Niezależnie od rodzaju szamba, oczyszczanie wiąże się z koniecznością korzystania z usług specjalistycznych firm. Powinny one dysponować stosownymi pozwoleniami pozwalającymi na zajmowanie się tego rodzaju działalnością. Oczyszczanie szamba musi być wykonywane cyklicznie, dlatego firmy pozwalają na ustalenie konkretnych terminów odbioru nieczystości. Jeśli pojemnik nie jest pełny, pobierają dodatkową opłatę. Przed zamówieniem usługi należy skontrolować poziom szamba. Ręczne sprawdzanie nie jest przyjemne, dlatego najlepiej zamontować czujnik reagujący po wypełnieniu zbiornika.

Firmy oczyszczające szambo mogą jednak nie mieć możliwości natychmiastowej wizyty i termin warto przewidzieć wcześniej. Wjazd pojazdu służącego do opróżniania zbiornika może wiązać się ze szkodami na chodniku lub trawniku. Z tego względu podczas wykonywania prac właściciel domu powinien być obecny na posesji. Aby ułatwić oczyszczanie szamba, warto zamontować specjalny przewód do odprowadzania nieczystości. Można w ten sposób uniknąć częstego wjeżdżania dużych pojazdów na teren ogrodu.

Eliminacja nieprzyjemnych zapachów

Często oczyszczanie szamba powoduje nieprzyjemny zapach w całym domu. Jest to związane z powstawaniem ciśnienia podczas pracy urządzeń służących do opróżniania pojemnika. Można tego uniknąć poprzez montaż zbiorników na odpady w górnej części układu wentylacji. Aby było to skuteczne, kilka razy w miesiącu trzeba użyć preparatów przyspieszających rozkład związków organicznych. Wystarczy wrzucić je do toalety i poczekać, aż zaczną działać.

Dzięki odpowiedniej konserwacji szamba możemy zmniejszyć częstotliwość opróżniania zbiornika. Ma to szczególne znaczenie, jeśli odległość do firmy odbierającej nieczystości jest duża. Firmy uzależniają cenę oczyszczania od wielu czynników, w tym pojemności szamba, rodzaju nieczystości oraz czasu dojazdu do posesji. Każda wizyta ekipy powinna być potwierdzona pokwitowaniem odbioru, które należy gromadzić na wypadek kontroli. Należy pamiętać, że szambo utrzymane w złym stanie technicznym może być zagrożeniem dla środowiska i zdrowia ludzi. Dlatego konieczne jest nawiązanie stałej współpracy z fachową firmą oczyszczającą zbiorniki i regularnie korzystanie z jej usług.