Ponieważ produkcja roślinna jest stale narażona na dynamiczne i nieprzewidywalne wyzwania, ochrona przed szkodnikami i odżywianie upraw stanowią bardzo delikatne aspekty zarządzania gospodarstwem. Dlatego rolnicy często znajdują się pod presją znalezienia odpowiedniego i opłacalnego sposobu zarządzania obydwoma tymi krytycznymi aspektami i dlatego coraz intensywniej wprowadzają w swoich gospodarstwach opryskiwacze rolnicze. Na szczęście rozwój technologii rolniczej zaowocował szeroką gamą opryskiwaczy, które można stosować zarówno do nawożenia dolistnego (aplikacja składników odżywczych bezpośrednio na liście roślin), jak i do ochrony przed szkodnikami.
Czym są opryskiwacze rolnicze?
Opryskiwacze rolnicze to specjalny rodzaj sprzętu rolniczego stworzony i wykorzystywany do aplikacji płynnych nawozów i pestycydów w cyklu wzrostu upraw. Te niezwykłe narzędzia rolnicze są dostępne w różnych rozmiarach i typach, od opryskiwaczy ręcznych i przenośnych po duże opryskiwacze przyczepiane lub zawieszane, a następnie zaawansowane, samojezdne rozpylacze. Na naprawdę wielkich obszarach rolnicy posiadający ogromne gospodarstwa i spółdzielnie rolnicze praktykują opryski z powietrza za pomocą samolotów. Innymi słowy, każdy rolnik ma możliwość znalezienia odpowiedniego rozwiązania oprysku, które będzie pasować do specyficznych potrzeb jego gospodarstwa.
Opryskiwacze rolnicze i ich typy
Dzięki postępowi technologicznemu ewoluowały różne typy opryskiwaczy rolniczych, z których każdy posiada unikalne cechy i zastosowania. Opryskiwacze rolnicze można podzielić na kilka typów na podstawie ich wydajności i konfiguracji montażu. Spośród różnych typów opryskiwaczy rolniczych, większość producentów wyróżnia trzy główne rodzaje, które obejmują:
- Opryskiwacze ręczne
- Opryskiwacze maszynowe
- Opryskiwacze powietrzne
Każdy z wymienionych typów opryskiwaczy ma swoje wady i zalety, które mogą ujawnić się w bardziej specjalistycznych zastosowaniach. Na przykład opryskiwacz ręczny to prosty sprzęt rolniczy, przystępny cenowo i dostępny dla każdego rolnika, który chciałby zwiększyć wydajność swojej niewielkiej uprawy. Są one jednak bardziej odpowiednie dla mniejszych powierzchni. W przeciwnym razie aplikacja byłaby pracochłonna i zbyt wolna.
Z drugiej strony opryskiwacze rolnicze zmechanizowane, przyczepiane lub montowane na ciągniku, są bardziej wydajne i mniej pracochłonne. Mimo to istnieje wielu drobnych rolników, którzy często mają ograniczone zasoby. Z tego powodu uważają, że opryskiwacze zmechanizowane są zbyt dużymi inwestycjami.
Ponadto rolnicy działający na dużą skalę i spółdzielnie rolnicze preferują opryskiwacze powietrzne. Te opryskiwacze z łatwością radzą sobie z opryskiwaniem dużych powierzchni gospodarskich przy minimalnym wysiłku. Niestety, opryskiwacze powietrzne są raczej dość drogim rozwiązaniem.
Jak wybrać odpowiedni opryskiwacz rolniczy?
Aby zarządzać ochroną przed szkodnikami i odżywianiem upraw, rolnik powinien wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj opryskiwacza w zależności od specyficznych potrzeb swojego gospodarstwa. Dodatkowo finanse zawsze odgrywają rolę w doborze odpowiedniego sprzętu do opryskiwania i dla wielu potencjalnych klientów zakup opryskiwacza rolniczego nie wydaje się na tyle istotny, aby inwestować w ten sprzęt przesadnie dużej kwoty. Należy jednak pamiętać, że opryskiwacze rolnicze to ważne elementy sprzętu rolniczego, które prowadzą do osiągnięcia pożądanego rezultatu.
Aby poprawić krytyczny etap produkcji roślinnej, jakim jest faza wzrostu (podczas której rośliny są szczególnie narażone na działanie chwastów i szkodników), rolnik musi stosować cały zestaw dobrych praktyk zarządzania gospodarstwem. Obejmują one: płodozmian, sadzenie odmian odpornych, nawożenie zgodnie z wynikami analizy gleby oraz prowadzenie regularnego monitoringu polowego i upraw. Niezależnie więc od rodzaju opryskiwacza, który zdecydujesz się użyć, upewnij się, że pasuje on do potrzeb Twojego gospodarstwa. Pamiętaj też o innych ważnych aspektach zarządzania gospodarstwem.