Dihydrotestosteron (DHT) i testosteron to dwa rodzaje męskich hormonów, które odgrywają różne role we wzroście włosów. Oba hormony są częścią grupy męskich hormonów płciowych zwanych androgenami, która obejmuje również 5-alfa reduktazę. Kiedy DHT jest obecny w wysokim stężeniu, może powodować kurczenie się mieszków włosowych i ograniczać wzrost włosów. To dlatego niektórzy mężczyźni doświadczają utraty włosów, gdy zaczynają produkować więcej DHT niż testosteronu. Wpływ wysokiego lub niskiego poziomu obu hormonów na wzrost włosów jest związany z rodzajem mieszków włosowych, na które każdy z nich oddziałuje. Według American Hair Loss Association, 50 milionów mężczyzn i kobiet cierpi z powodu utraty włosów w skali globalnej. W większości przypadków jest to spowodowane genetyką, ale istnieją również czynniki środowiskowe, które mogą wpłynąć na ryzyko zbyt szybkiej utraty włosów.

Co to jest DHT?

DHT to metabolit testosteronu, który ma być przydatny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest androgenem, który wpływa na wzrost prostaty, pęcherzyków nasiennych i męskich zewnętrznych narządów płciowych. Działanie DHT na te części ciała ma zasadnicze znaczenie dla układu rozrodczego. Na przykład, DHT jest odpowiedzialny za rozwój męskiego wzorca włosów i wzrost skóry głowy. Jeśli chodzi o wzrost włosów, DHT ma mieć negatywny wpływ na męskie mieszki włosowe, ponieważ kurczy je i ogranicza wzrost włosów. To dlatego niektórzy mężczyźni doświadczają utraty włosów, gdy poziom DHT jest wysoki, a ich poziom testosteronu niski.

Czym jest testosteron?

Testosteron to męski hormon, który jest produkowany przez jądra, przysadkę mózgową i nadnercza. Jest częścią grupy męskich hormonów płciowych zwanych androgenami, do której należy również 5-alfa reduktaza. Testosteron odpowiada za wzrost włosów na skórze głowy i ciele. Jednocześnie ma on również wpływ na rozwój męskich narządów płciowych. W okresie dojrzewania poziom testosteronu wzrasta zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak u mężczyzn poziom testosteronu spada wraz z wiekiem. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty włosów i innych objawów łysienia androgenowego. Nawet jeśli za wypadanie włosów należy winić poziom DHT, to niski poziom testosteronu jest również odpowiedzialny za przerzedzanie się włosów.

Jak walczyć z wypadaniem włosów u mężczyzn?

Aby zapobiegać i zahamować wypadanie włosów lub łysienie androgenowe konieczne jest zmniejszenie poziomu DHT w organizmie i spowolnienie lub zahamowanie konwersji testosteronu do DHT. Możemy użyć do tego odpowiednich szamponów lub odżywek, ale warto działać na kilku płaszczyznach. Z pomocą przychodzą suplementy diety https://vesmed.pl/folisin/ dedykowane mężczyznom, którzy zmagają się z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów. Folisin, bo o nim mowa, to preparat, który skupia się na źródle problemu, jakim jest konwersja testosteronu do DHT, tym samym pobudza mieszki włosowe do fazy wzrostu, hamuje wypadanie włosów i poprawia ich kondycję oraz koloryt. Warto wiedzieć, że niektóre składniki, które możemy spożywać pod postacią suplementów mają szczególnie mocne oddziaływanie na zmniejszenie DHT, podwyższenie testosteronu, albo działają na dwa te hormony jednocześnie wspomagając prawidłowy odrost włosów:

  • Napoje antyoksydacyjne zawierające likopen
  • Zielona herbata, kozieradka, pokrzywa, soja, pestki dyni, palma sabałowa
  • Kwas laurynowy, kwas azelainowy
  • Olej kokosowy, olej z pierwiosnka, olej lniany
  • Błonnik pokarmowy

Folisin posiada w swoim składzie poza ziołami hamującymi konwersję testosteronu do DHT, kompleks witamin i minerałów, a także AnaGain™ Nu, który ogranicza utratę włosów i przyspiesza wzrost nowych, poprzez skrócenie fazy spoczynkowej włosa. Folisin cieszy się u mężczyzn dużym zainteresowaniem, a wiele z opinii potwierdza jego skuteczność.