Odpowiednio stosowana opieka stomatologiczna pomoże zapobiegać próchnicy zębów, paradontozie i innym chorobom. Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o zdrowie swoich zębów.

Codzienna pielęgnacja to podstawa

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej i zębów jest absolutnie niezbędne w stomatologicznej opiece profilaktycznej. Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Specjaliści radzą jednak, aby zabieg powtarzać po każdym posiłku. Oprócz dokładnego szczotkowania należy stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej dostępne w drogeriach lub aptekach. Wyrób także nawyk używania nici dentystycznej, która dokładnie usunie resztki jedzenia z przestrzeni między zębowych.

Odwiedź swojego dentystę

Przynajmniej raz w roku udaj się do dentysty i higienistki, aby uzyskać profilaktyczny przegląd jamy ustnej. To doskonała okazja do poddania się prostym zabiegom stomatologicznym, które pomogą Ci wyprzedzić choroby zębów i przyzębia.

W ramach zabiegów profilaktycznych pamiętaj o:

Skaling

Ta procedura wykorzystuje ultradźwięki. Usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny powstały ze zmineralizowanego osadu z zębów. Zapobiega chorobom przyzębia i eliminuje nieświeży oddech spowodowany gromadzeniem się bakterii pod linią dziąseł. Zabieg jest szybki, bezbolesny i nie powoduje uszkodzeń szkliwa.

Piaskowanie

Nawet jeśli przestrzegamy codziennej higieny jamy ustnej, na naszych zębach tworzy się osad, który powoduje nieestetyczne przebarwienia. Jeśli nie zostanie usunięty na czas, zamienia się w płytkę nazębną. Piaskowanie stosuje się również do usuwania przebarwień powstałych np. przy piciu kawy i herbaty czy paleniu papierosów. Podobnie jak skalowanie, jest również bezbolesne.

Fluorowanie

Nazywa się to również powlekaniem zębów. Służy do wzmocnienia szkliwa zębów, dzięki czemu jest odporne na działanie bakterii i kwasów powodujących choroby jamy ustnej. Zabieg polega na nałożeniu na zęby lakieru zawierającego fluor za pomocą specjalnych szczoteczek. Zabieg fluorowy należy wykonać po skalingu i piaskowaniu.

Wszystkie trzy zabiegi należy wykonywać 1-2 razy w roku. Jeśli palisz i pijesz dużo kawy lub herbaty, powinieneś skorzystać z tego typu usług przynajmniej raz na 3 miesiące.

Poszukiwanie idealnej szczoteczki do zębów

Kiedy starasz się mieć zdrowy uśmiech, Twoją główną bronią jest szczoteczka do zębów. Dobrze dobrany i regularnie zmieniany pomoże w utrzymaniu właściwej higieny i zdrowia jamy ustnej. W sklepach znajdziesz zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Czas na zmianę

Zgodnie z zaleceniami dentystów szczoteczkę należy wymienić po maksymalnie 3 miesiącach. Po tym czasie włosie może ulec deformacji i zużyciu, co nie sprzyja dokładnemu czyszczeniu zębów. Ze zużytą i zdeformowaną szczoteczką znacznie trudniej jest dotrzeć do wszystkich szczelin ust. Zawsze wymieniaj szczoteczkę po infekcji lub przeziębieniu. Bakterie nagromadzone na jego głowie mogą prowadzić do nawrotu choroby.

Aby szczoteczka do zębów działała prawidłowo, należy ją odpowiednio pielęgnować. Upewnij się, że jest naprawdę sucha za każdym razem, gdy myjesz zęby. W przeciwnym razie może stać się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Po umyciu zębów szczoteczkę przepłucz ciepłą wodą i wyschnij uważając, aby nie dotykała szczoteczek innych domowników.

Właściwa higiena jamy ustnej wymaga konsekwencji i indywidualnej pielęgnacji w gabinecie stomatologicznym. Pamiętaj, aby codziennie poddawać się badaniom stomatologicznym i cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem!