Łańcuch rowerowy to jeden z ważniejszych elementów, który wielu rowerzystom nie raz przysporzył dużo problemów na trasie. Pamiętajmy, że ten komponent trzeba wymieniać regularnie, dobrym momentem jest na przykład przygotowanie roweru do sezonu. Jaki łańcuch kupić i  jak go wymienić? Takie podstawowe naprawy, powinniśmy umieć przeprowadzić samodzielnie. 

Najważniejszy element w rowerze – łańcuch

Łańcuch do roweru to bardzo ważny element napędu, dlatego też jego stan warto kontrolować regularnie, szczególnie przed większymi wyprawami. Oczywiście jego żywotność w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak będziemy się z nim obchodzić, tak więc trzeba o niego zadbać. Powinien być zawsze czysty i nasmarowany, po zakończeniu dłuższej podróży rowerem, warto przetrzeć łańcuch szmatką i znowu nasmarować, jeśli zauważymy, że jest taka potrzeba. Oczywiście nie można przesadzić z ilością smaru, gdyż w tym wypadku można uzyskać efekt całkowicie odwrotny od zamierzonego.  Kiedy wymienić łańcuch na nowy? Najlepszym sposobem będzie skorzystanie ze specjalnego narzędzia, które pozwoli określić poziom jego zużycia. Gdy już na pierwszy rzut oka łańcuch wydaje się rozciągnięty, wówczas trzeba go niezwłocznie wymienić. Dlaczego jest to tak ważne? Nie chodzi tylko o łańcuch, ale również o pozostałe elementy roweru, które niszczą się, gdy ten jest zużyty.  Stary zużyty łańcuch niszczy zębatki korby i kasetę zębatek, warto zdawać sobie z tego sprawę. 

Jak go wymienić?

Po pierwsze trzeba wybrać odpowiedni model łańcucha rowerowego, co zazwyczaj będzie uzależnione od zasobności naszego portfela. Nie decydujmy się na modele najtańsze. Jeżeli nie znamy się na tego typu elementach rowerowych, dobrze będzie poradzić się sprzedawcy ze sklepu rowerowego. Gdy mamy już swój nowy łańcuch, przychodzi czas na pozbycie się tego zużytego. Rozkuwamy go delikatnie imadełkiem, uważając przy tym, aby nie uszkodzić przez przypadek roweru. Gdy upewnimy się, że łańcuch ma odpowiednią ilość ogniw, zakładamy go na przerzutkę i przekładamy przez ramę. Następnie wkładamy w ogniwo pin i wciskamy go do środka za pomocą  skuwacza. Zakładanie łańcucha rowerowego nie jest trudne, jednak wymaga podstawowej wiedzy. Na koniec wymiany łańcucha smarujemy go i dokonujemy regulacji przerzutek.

Zobacz jak szybko wymienić łańcuch w rowerze: http://antymateria.com/wymienic-lancuch-rowerze/

Pamiętajmy, aby nie przeciągać wymiany łańcucha rowerowego w nieskończoność, im szybciej dokonamy serwisowania roweru, tym lepiej dla niego i dla nas, gdyż będziemy mogli czerpać więcej przyjemności z jazdy. Łańcuch rowerowy to jeden z ważniejszych elementów w rowerze, dlatego warto o niego zadbać i regularnie wymieniać, dzięki temu nasz jednoślad będzie bezawaryjny i posłuży nam na długi czas.