Dążeniem przedsiębiorstwa do miana wysokoefektywnej firmy jest ciągłe nastawienie na ludzi, technologię i optymalizację, która ma zwiększyć efektywność względem oczekiwań klientów zewnętrznych oraz wewnętrznych. W takich organizacjach kładzie się nacisk na dobre praktyki w ramach struktur, procesów, zasobów ludzkich z jak najlepszym wykorzystaniem wiedzy, umiejętności i digitalizacji. Bez tego nie może istnieć żaden ceniący się przemysł.

Upgrade przemysłu i produkcji

Istnieje wiele czynników, które mają bezpośredni wpływ na wykorzystanie przez nas posiadanych zasobów. Jest to szczególnie ważne w procesach produkcyjnych. Wdrożenie narzędzi i rozwiązań, które usprawnią wewnętrzne procesy jest na wagę złota.

Podstawą są dane, które gromadzą maszyny i aplikacje, a które nie są odpowiednio wykorzystane przez przedsiębiorstwo. W związku z tym powstał protokół komunikacyjny OPC UA, opracowany przez OPC Foundation w celu realizowania założeń Przemysłu 4.0.

Celem było zintegrowanie danych w taki sposób, aby zapewnić ich swobodny przepływ pomiędzy poszczególnymi maszynami bez względu na posiadany system operacyjny oraz na języki programowania wykorzystywane poprzez dane maszyny i programy. Taka integracja powinna odbywać się z sposób zautomatyzowany i niewidoczny dla użytkownika. Finalnie otrzymujemy poprawę efektywności zakładu. Zaletą wynikającą ze wdrożenia protokołu komunikacji, zwłaszcza w firmach, w których funkcjonują systemy ERP bądź MES, jest możliwość zoptymalizowania przepływu danych poprzez pobierane danych z czujników bądź napędów bezpośrednio do systemów.

Czy Protokół OPC UA stanie się standardem dla Przemysłu 4.0? Niebawem się o tym przekonamy. Rozwój w tym zakresie jest imponujący i skupia się w duże mierze na kompatybilności i bezpieczeństwie przesyłanych danych.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat OPC UA pod linkiem https://operatorsystems.pl/. Otrzymasz nie tylko cenne informacje na komunikacji pomiędzy urządzeniami, ale także technologiach, które warto wykorzystać w procesie produkcji.