Wietrzenie szafy
Sprzedawanie rzeczy używanych jest coraz popularniejsze, ponieważ ma wiele zalet. Pozwala na pozbycie się niechcianych przedmiotów, które często zajmują miejsce w szafach i nie planuje się ich używania w przyszłości. Jest to też skuteczny sposób na odzyskanie części pieniędzy z ich zakupu, co pozwala na nabycie nowych, bardziej przydatnych rzeczy. Takie postępowanie jest zgodne z ideą ochrony środowiska. Odsprzedając stare przedmioty, dajemy im „drugie życie”, przyczyniając się do mniejszego zużycia surowców. Najważniejsze jednak jest to, że dzisiaj odsprzedanie używanego przedmiotu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Istnieją dziesiątki portali w internecie, które służą handlowaniu różnymi rzeczami. Jeżeli przedmiot został nabyty co najmniej pół roku temu, to transakcja, związana z jego sprzedażą, jest wolna od opodatkowania. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które zawodowo zajmują się obrotem rzeczy używanych, ale jest to zupełnie odrębny temat.
Jak i gdzie sprzedawać?
Istnieje wiele portali o zróżnicowanej charakterystyce. Należy pamiętać, że jako osoba prywatna, czyli nieprowadząca działalności, nie zawsze ma się dostęp do wszystkich opcji na danej witrynie. W Polsce bardzo popularne strony to OLX i Allegro.Ta druga stanowi domyślną drogę sprzedaży dla wielu użytkowników internetu. Trzeba uważać, ponieważ ostatnio możliwości, dla osoby prywatnej, zostały ograniczone i obecnie dostępna jest dla nich jedynie platforma Allegro Lokalnie. To w znacznej mierze ogranicza zasięg umieszczanych w serwisie ofert. OLX to z kolei platforma, która od początku kojarzyła się z lokalnymi ogłoszeniami. Trzeba pamiętać, że oprócz sprzedawania i kupowania przedmiotów, można tam także m. in. szukać pracy. Jeżeli sprzedawane rzeczy to ubrania, buty lub akcesoria odzieżowe, to bardzo dobrym wyborem może być Vinted, czyli platforma przygotowana pod sprzedaż odzieży. Jest bardzo wygodna i intuicyjna w obsłudze. Oczywiście są mniej popularne alternatywy, jednak mają swoje wady. Na Facebooku istnieją grupy zrzeszające lokalne społeczności, gdzie można pozbywać się używanych przedmiotów. Niestety mają one bardzo ograniczony zasięg, a wiele z nich nie uznaje transakcji gotówkowych, a jedynie barter.
Sprzedawanie za granicę
Jeżeli posiadane przedmioty mogą spotkać się z większym zainteresowaniem za granicą, to warto tam spróbować swoich sił. Niekwestionowanym liderem aukcji międzynarodowych jest portal ebay. Daje on możliwość wystawienia ofert międzynarodowych z poziomu polskiej witryny ebay.pl, ale można też założyć konto na międzynarodowej wersji portalu ebay.com. Warto przed skorzystaniem z tych usług zapoznać się z poradnikami i warunkami sprzedaży. Aby łatwo otrzymywać zapłaty, konieczne jest założenie konta PayPal, a wysokie prowizje od transakcji (nawet 10%) mogą być, dla wielu nowych użytkowników, niemiłym zaskoczeniem. Utrudnione może być także oszacowanie kosztów wysyłki, gdy przedmiot nabędzie użytkownik z Ameryki Południowej lub Australii. Jednak przy odrobinie cierpliwości, otrzymuje się świetne narzędzie do sprzedawania na całym świecie.
Podsumowanie
Sprzedaż rzeczy używanych pozwala odzyskać część wydanych pieniędzy, a także jest korzystne w kontekście ekologicznym, dlatego warto spróbować swoich sił i przestać przekładać nieużywane rzeczy z kąta w kąt. Możliwości jest wiele i każdy może znaleźć, najlepszy dla siebie, portal aukcyjny.