Ból gardła jest dolegliwością doskonale znaną każdemu z nas. Bez względu na jego nasilenie, potrafi być uciążliwy i przeszkadzać nam w wykonywaniu codziennych zajęć. Jakie są przyczyny jego powstawania i jak możemy się z nim uporać?

Czynniki wywołujące ból gardła i jego objawy

Ból gardła to schorzenie, które w większości przypadków jest wywołane przez . Wtedy zazwyczaj towarzyszy mu gorączka, zaczerwienienie błon śluzowych gardła, katar, kaszel i ogólne osłabienie. Z kolei infekcja bakteryjna występująca znacznie rzadziej i głównie u dzieci do 15 roku życia, przebiega wraz z wysoką gorączką (38-39 stopni), silnym bólem, powiększeniem węzłów chłonnych i charakterystycznym, białym nalotem – takie objawy wymagają konsultacji z lekarzem i wprowadzenia antybiotykoterapii. W sporadycznych przypadkach, za ból gardła mogą odpowiadać także grzyby. Inną przyczyną mogą stanowić urazy mechaniczne (na przykład spożywanie gorących lub bardzo zimnych napojów oraz posiłków, używanie ostrych przypraw lub innych drażniących substancji, podrażnienie powłok jamy ustnej przez niewłaściwe szczotkowanie), które powinny być skonsultowane z lekarzem.

Jak możemy leczyć ból gardła

Gdy nasilenie bólu nie jest zbyt duże, a nasz ogólny stan jest dobry, w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po bezpieczne i domowe sposoby jego łagodzenia. W tym przypadku można spróbować płukanek przy użyciu wody z solą (1/4-1/2 łyżeczki soli na szklankę wody), preparatów do płukania z wyciągiem z szałwii lekarskiej i tymianku o działaniu antyseptycznym i znieczulającym oraz pastylek do ssania z wyciągiem z porostu islandzkiego, które ograniczają ból i podrażnieniu dzięki właściwościom powlekającym. Ponadto, powinniśmy przyjmować dużo płynów, aby dbać o ciągłe nawilżanie naszego gardła, pamiętając aby unikać napojów gorących. Pomocne może okazać się również spożywanie czosnku znanego ze swoich przeciwdrobnoustrojowych właściwości.

Jeśli te sposoby są nieskuteczne, możemy także zastosować preparaty b]miejscowe o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym w postaci tabletek, płynów do płukania i aerozoli z flurbiprofenem, diklofenakiem oraz te dodatkowo znieczulające i antyseptyczne z benzokainą i lidokainą. W przypadku infekcji bakteryjnych poleca się stosowanie tabletek z chlorchinaldolem o działaniu przeciwbakteryjnym. Dla kobiet w ciąży i dzieci przeznaczone są specjalne i bezpieczne preparaty o które powinniśmy spytać farmaceutę.